صادرات محصولات کارخانه کاشی زهره کاشمر به کشورهای آسیایی و اروپایی

صادرات محصولات کارخانه کاشی زهره کاشمر به کشورهای آسیایی و اروپایی

استاندار خراسان رضوی و هیئت همراه در سفر به کاشمر، از مجموعه تولیدی کاشی زهره به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه تولیدی و اشتغال‌زایی در منطقه و مراحل تولید و فعالیت این مجموعه بازدید نمودند.
مدیر اجرایی شرکت کاشی زهره در این بازدید که با حضور فرماندار شهرستان، مسئولین و مدیرعامل و اعضای هیئت‌مدیره شرکت همراه بود طی سخنانی گفت: مجموعه تولیدی کاشی زهره در نزدیکی شهر کاشمر و در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار احداث شده که کلنگ احداث این مجموعه در سال 81 به زمین خورد و شروع تولید آن در سال 91 با افتتاح فاز اول و تولید سالیانه 3 میلیون و 500 هزار مترمربع و اشتغال‌زایی مستقیم بیش از 300 نفر انجام گرفت؛ که تأثیر مؤثری در اشتغال جوانان این دیار دارد.
مهندس رضا طلوعی افزود: این مجموعه دارای بیش از 75 هزار مترمربع سالن تولید است که برای 6 خط تولید کاشی گرانیت و لعاب‌دار که در سه فاز A،BوC طراحی شده است.
وی تصریح کرد: برای این مجموعه بزرگ تولیدی شرکت KEDA (تحت لیسانس شرکت BRECHER LAEIS آلمان) و شرکت‌های ایتالیایی SISTEM .S.P.A و Durst تأمین‌کننده ماشین‌آلات و تجهیزات تولید و بسته‌بندی این مجموعه می‌باشند.
مدیر اجرایی شرکت کاشی زهره با بیان این‏که پس از واگذاری سهم دولتی این مجموعه به سرمایه‌گذار بخش خصوصی (آقای دکتر روستایی و خانم دکتر منصوری) این مجموعه توانست به‌سرعت توسعه پروژه خود را انجام دهد؛ اظهار داشت: در سال 96 با صرف هزینه‌ای در حدود 300 میلیارد ریال فاز A مجموعه به بهره‌برداری کامل رسید و تولید به بیش از 7 و نیم میلیون متر و اشتغال مستقیم به حدود 550 نفر رسید.
طلوعی با بیان این‏که با گذشت بیش از هفت سال از ورود محصولات این واحد تولیدی به بازار کاشی و سرامیک، این مجموعه مفتخر است خود را به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تولید کاشی و سرامیک در شرق کشور معرفی نماید؛ گفت: محصولات تولیدی این شرکت مرزهای ایران بزرگ را در نوردیده و با ورود به بیش از 15 کشور جهان از جمله کشورهای آسیای میانه، آسیایی شرقی، اروپا و آفریقا هنر دست جوانان و متخصصان این گوشه از ایران‌زمین را به رخ جهانیان کشیده است.
وی افزود: وجود بیش از 300 طرح اورجینال ایتالیایی که بیشتر از 100 طرح آن به تولید انبوه رسیده است، در 15 سایز مختلف کاشی و سرامیک موردنیاز مخاطب و هم‏چنین توانایی تولید انواع کاشی و سرامیک و پرسلان نشان‌دهنده احترام مدیران این شرکت به سلیقه و نیاز مشتریان خود بوده است.
در حاشیه این بازدید مدیر اداری و برنامه‌ریزی شرکت کاشی زهره نیز در گفتگو با خبرنگاران عنوان کرد: عمده‌ترین مشکل بر سر راه تولید این شرکت، کمبود سهمیه آب اختصاص داده شده است.
هادی رجب‌زاده افزود: علی‌رغم این‏که در زمان تأسیس پروفرم‏های دستگاه‌های خریداری شده نیاز حدود ۲۰ لیتر بر ثانیه را نشان داده و این مهم بارها به تأیید سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز رسیده، اما پروانه بهره‌برداری چاه آب شرکت تنها ۳.۳ لیتر بر ثانیه بوده و حتی ۲ برابر شدن تولید و اشتغال شرکت نیز هیچ‌گونه افزایشی در این سهمیه ایجاد نکرده است.
وی ادامه داد، شرکت کاشی زهره برای جبران کسری آب مصرفی خود، هزینه‌های هنگفتی از جمله ایجاد بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه منطقه و هم‏چنین قطره‌ای نمودن آبیاری فضای سبز نموده و مصرف آب خود را به نصف رسانده اما بازهم نیاز فعلی شرکت و میزان مصرف با پروانه بهره‌برداری یکدیگر همخوانی ندارند.
هادی رجب‌زاده ضمن تشکر از مجموعه‌های خدماتی و دولتی اعلام داشت؛ مجموعه بزرگ کاشی زهره به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه اشتغال‌زا در منطقه به‌عنوان همکار ادارات مختلف سعی در پرداخت به‌موقع معوقات خود داشته اما گاهی اوقات شرایط نقدینگی در حد پرداخت تمامی مبالغ نبوده است که امیدواریم سازمان‌ها، مساعدت بیشتری در این زمینه با این مجموعه داشته باشند تا بتوانیم همچنان شاهد فعالیت جوانان این دیار در این مجموعه باشیم.